Pärnu mees käivitas projektiteatri

06.01.2012 10:01

Silja Joon, kultuuritoimetuse juht

Pärnaka, endise näitleja ja raadiohääle Viktor Kaarneeme eestvõttel kogu Eestis tegutsev projektiteater Neljas Sein toob jaanuaris Rakvere teatri suures saalis välja krimikomöödia “Tere õhtust, Léon!”.

Kaarneem märkis, et on omal ajal osalenud Pärnu teatri juures tegutsenud Eesti teatriühingu (praegu teatriliit) õppestuudios. Teater kandis toona Lydia Koidula nime. Õppestuudio eestvedaja oli Ingo Normet.

“Lõpetasin stuudio 1979. aastal ning jätkasin tööd Pärnu teatris. 1982–1992 olin näitleja Rakvere teatris. Sel ajal oli mul teine nimi: Viktor Jakovlev,” rääkis Kaarneem.

Kaarneem tõdes, et kord juba teatri sees olnud, on sellest raske lahti saada. Teda paelub jätkuvalt töö lavastusega.

“Näitlejatele on kõige huvitavam proovide aeg. Eeldan nii, kuigi ma pole juba ammu laval olnud, viimati 1994. aastal,” tõdes projektiteatri algataja.

Kaarneeme jutu järgi pole MTÜ Neljas Sein loodud ainult teatritegemiseks. Plaane on teisigi, aga neist on vara rääkida.

Ühendust veab Kaarneemega kahasse Järvamaal elav Priit Pärna, kes aastate eest juhatas Tammiste hooldekodu, ent nüüd on Järvamaal talupidaja.

Neljanda Seina egiidi all valmib krimikomöödia „Tere õhtust, Léon!“, kus teevad kaasa professionaalsed näitlejad. Tükki on kavas mängida Eesti eri paigus. “Loodame, et see lavastus ei jää viimaseks,” lisas Kaarneem.

Näidendi “Tere õhtust, Léon!” autor on Prantsuse kirjanik ja paljude filmistsenaariumide, kuuldemängude ja näidendite autor Jean Cosmos. Mängivad Margus Prangel ja Eduard Salmistu.

“Tahtsime selle lavastuse välja tuua juba varem – mullu kevadel, aga raske oli proovideks näitlejate aegu klapitada,” lisas Kaarneem.

Näitlejad hakkasid proove tegema septembris-oktoobris, siis tuli pisike paus. Detsembris jätkati ja nüüd jaanuaris toimuvad Rakveres juba lavaproovid.

Dekoratsioonid valmistas kunstniku jooniste järgi Priit Pärna.

14. jaanuaril tuleb Rakveres esietendus. Neljas Sein kavatseb mängida krimikomöödiat Endla teatriski.